Persberichten

Astene-sas

Om reden van industrieel-archeologische waarde werd - bij besluit van 9 november 1994 van de bevoegde Vlaamse minister - het sascomplex als monument beschermd en de omgeving met de sasmeestershuizen en de jaagpaden als dorpsgezicht.

Het sas dateert van 1861, toen men een doorsteek van honderd meter groef om zowat 5 km in bochten uit te sparen. Op het gekanaliseerde stuk werden een stuw en een sluis gebouwd. Het brugdek is van metaal met een houten bevloering. De sluizen (5,4 m breed, 42,2 m lang) met houten sluisdeuren, met kruisversterking en houten ophaalkleppen worden manueel bediend.

Het geheel vormt een uitstekend bewaard voorbeeld van een samengesteld kunstwerk uit de tweede helft van de negentiende eeuw.

Aan het sas zelf bevinden zich ook twee sasmeestershuizen, daterend uit de jaren 1860. In één daarvan is nu een klein museum ondergebracht dat gerund wordt door de vzw Historische Vaartuigen. Een cafeetje is er ingericht waar een lekkere scheepsdruppel wordt geschonken. Aan de kade liggen veelal twee historische vaartuigen met rechtstaande mast.

Schrijf een commentaar: (Klik hier)

123website.be
Tekens over: 160
OK Verzenden.

Christian Tanghe | Antwoord 27.05.2015 12.41

Hallo !
Zijn er dit jaar sas feesten ??

Groeten
Christian, Deinze

Bekijk alle commentaren

Nieuwe commentaren

Op steen gebakken brood met kaas, hesp of keuze uit verschillende patés of rillettes

...

Beste
Een vraagje kunnen we bij jullie iets anders eten buiten paté

...

Dag Wim,
Ik denk er aan om mijn kinderen (6 volwassenen en 5 kleine kinderen 4-5jaar) te verrassen met een dagtrip op de Leie.
Wat is je meest gunstige prijs?

...

deze namiddag leievaart Deinze - St.Martens Latem gedaan met kapitein Wim en zijn Papegaai Boris, er van genoten, een aanrader ! bedankt

...
Je vindt deze pagina leuk